Board

Chair
2008 – Present David Mitchell-Gears MBE
Vice-Chair
2011 – 13 Peter Arnold
2008 – 10 Ruth Howes
Chief Executive
2008 – Present Tony Allcock OBE
Directors
2019 Margaret Docherty Dr Anna Molony Mal Evans
Adam Tanner Stephen Hemsley David Tucker
2018 Margaret Docherty Dr Anna Molony Stephen Hemsley
Adam Tanner John McGuinness David Tucker
2017 Jeff Applegate Howard Pryse / Stephen Hemsley Norma Hazzledine
Margaret Docherty Adam Tanner David Tucker
2014 – 2016 Jeff Applegate Howard Pryse Margaret Docherty
Adam Tanner Norma Hazzledine David Tucker
2011—2013 Jeff Applegate Howard Pryse Margaret Docherty
David Tucker Norma Hazzledine
2009-2010 Jeff Applegate Norma Hazzledine Peter Arnold
Howard Pryse Margaret Docherty David Tucker
2008 Jeff Applegate Bobbie Pothecary Peter Arnold
Howard Pryse Margaret Docherty David Tucker

Presidents

Year Name County Name County
2019 Hazel Marke Hampshire
2018 Bill Smith Leicestershire
2017 Viv Tomlinson Lancashire
2016 Michael Jennings Cornwall
2015 Marcia Dunstone Hertfordshire
2014 Adie Lloyd Wiltshire
2013 Rosemary Ellman-Brown Sussex
2012 Stuart Lake Northamptonshire
2011 Joan Balding Lincolnshire
2010 Chris Smith Nottinghamshire Hazel Parnell Durham
2009 Dennis Cousins Norfolk Diane Ingle Bedfordshire
2008 Cliff Waterman Suffolk Angela Harris Gloucestershire

English Bowling Association

English Women’s Bowling Association

2007 Peter Arnold Kent Ruth Howes Essex
2006 Ian Woodcock Yorkshire Margaret Docherty Cumbria
2005 John Tolley Worcestershire Pat Ostler Oxfordshire
2004 Ian Morrill Isle of Wight Kay Kerley Hampshire
2003 Arthur Hockley Kent Marion Bushnell Middlesex
2002 Wayne Manley Berkshire Brenda Morley Derbyshire
2001 Dennis Grint Norfolk Jean Tait Bedfordshire
2000 John Austin Oxfordshire Pat Janes Devon
1999 J. S. Thompson Durham Jessie Clark Buckinghamshire
1998 John Ades Warwickshire Brenda Atherton Nottinghamshire
1997 Bill Hatto Surrey Rosie Smith Norfolk
1996 W. S. Thomlinson Gloucestershire Ann Sothcott Isle of Wight
1995 Michael Swatland Leicestershire Freda Keller Surrey
1994 J. A. Forster Northamptonshire Norma Hazzledine Derbyshire
1993 Roy Peacock Cambridgeshire Eileen Goode Warwickshire
1992 Robert Jack MBE Lancashire Babs Barlow Devon
1991 R. H. W. Thomas JP Berkshire Freda Hargrave Kent
1990 John Hall Worcestershire Kathleen Horncastle Yorkshire
1989 J. F. C. Chapman Buckinghamshire Margaret Ashford Suffolk
1988 R Stapleton Northamptonshire Mrs E Thomson Somerset
1987 C. F. Taylor OBE DL Dorset Peggy Spraggs Sussex
1986 N. J. P. Thomson Somerset Mrs E Walker Dorset
1985 J. H. Northcott Devon Mrs E Walters Northamptonshire
1984 Fred Taylor Cumbria Mrs G Budd Wiltshire
1983 D. F. Bennett Bedfordshire Sue Flegg Sussex
1982 Hylton Armstrong Yorkshire Mrs A Parkinson Leicestershire
1981 T. H. Blake Isle of Wight Mrs F Rollason Warwickshire
1980 W. H. Hyde Warwickshire Miss E Date Cornwall
1979 John Rodwell Essex Norma Willis Hertfordshire
1978 R. T. Moore Somerset Mrs D Johnson Leicestershire
1977 E. J. Crosbie MBE JP Middlesex Roma Hanger Northamptonshire
1976 R Bentley Hampshire Nancie Colling Somerset
1975 L. D’A. Drayton Surrey Mrs V Doyle Sussex
1974 E. T. Marsh Berkshire Wyn Buttery Nottinghamshire
1973 A. D. Saward Kent Mrs C. M. Campbell Bedfordshire
1972 C. L. Smith OBE JP Gloucestershire Mrs W. G. Griffiths Devon
1971 W Marsh Durham Mrs H. C. Gibson Buckinghamshire
1970 J. W. Norris MBE Sussex Mrs J Pickering Leicestershire
1969 J. S. Mill Hampshire Mrs A Bury Norfolk
1968 F. L. Hawkes Essex Mrs F Harris Cornwall
1967 T Knight Hertfordshire Mrs E Cornish Middlesex
1966 W. H. Lewis Warwickshire Mrs J Kendall Yorkshire
1965 T Brown Lincolnshire Mrs A. C. Ireland Northamptonshire
1964 G. R. Richardson Yorkshire Mrs F. R. Pope Gloucestershire
1963 T Banks Middlesex Mrs K. E. Sheffield Hertfordshire
1962 H Hardy Kent Mrs C Marston Northumberland
1961 C. A. Chown Northamptonshire Mrs M Telling Oxfordshire
1960 A. J. Alsop CBE JP Durham Mrs A. I. Chesterfield Dorset
1959 S. H. Shapland Devonshire Mrs C. M. Tyler Sussex
1958 J. L. Coles Buckinghamshire Ald. Mrs E. E. Blacklock Durham
1957 T. W. R. Procter OBE Somerset Mrs M Stowe Warwickshire
1956 S. C. Addison Sussex Mrs D. H. Brown Dorset
1955 H. V. Slade OBE JP Wiltshire Mrs D Lawrence Essex
1954 Francis Burton JP Leicestershire Miss A. M. Walker Leicestershire
1953 R Kirkland Northumberland Mrs Whyterickard Hampshire
1952 V W Turner Worcestershire Mrs Solomon Kent
1951 A. H. Hardy JP Kent Mrs Davenport Warwickshire
1950 Alec Page Norfolk Mrs G Browne Devon
1949 Sydney A Crawley Bedfordshire Mrs Privett Surrey
1948 Ralph Alsop CBE Durham Mrs Huckle Cambridgeshire
1947 Sir E. H. Hodgson KBE CB Cumberland Mrs Welch Hampshire
1946 A. W. Piper JP Essex Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1945 T Campbell Dykes Berkshire Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1944 T Campbell Dykes Berkshire Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1943 T Campbell Dykes Berkshire Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1942 T Campbell Dykes Berkshire Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1941 H Thompson Middlesex Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1940 H Thompson Middlesex Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1939 H Thompson Middlesex Mrs Crossby Berkshire & Buckinghamshire
1938 R. T. Alden OBE Oxfordshire Mrs Whitbread Leicestershire
1937 H Muras Northumberland Mrs Kingston Kent
1936 W. G. Cross Surrey Mrs Craxford Middlesex
1935 E. M. Trevor Somerset Mrs Percy Smith Surrey
1934 Percy Snow Kent Mrs C Johns Sussex
1933 Arthur D. Lansley Gloucestershire Mrs C Johns Sussex
1932 Joe W. Hammond Essex Mrs C Johns Sussex
1931 Frank Greenwood Leicestershire Mrs C Johns Sussex
1930 Felix Hotchkiss Middlesex
1929 John Lang Devonshire
1928 Seymour J. Pike Surrey
1927 E. Dean Hampshire
1926 E. E. Moore Kent
1925 George Wright Northamptonshire
1924 A. McNeish Essex
1923 S. R. H. Molyneux Bedfordshire
1922 W. J. Thomas Surrey
1921 George Elder Northumberland
1920 Thomas Woof Surrey
1919 Thomas Woof Surrey
1918 Walter N. Wake Somerset
1917 Walter N. Wake Somerset
1916 Walter N. Wake Somerset
1915 Walter N. Wake Somerset
1914 John Gillespie Kent
1913 Alfred Lewis Northamptonshire
1912 Harry Childs Berkshire
1911 W. A. Sims Kent
1910 John Fingland Oxfordshire
1909 W. S. Carmichael Brownswood
1908 Wm. Johnson Carlisle Subscription
1907 Ezra Pickard Leicester Club
1906 Thos. Robertson South London
1905 Dr. W. G. Grace London County
1904 Dr. W. G. Grace London County
1903 Dr. W. G. Grace London County
Forgot your password?